Başkan İlgün’den Miraç Kandili mesajı


     

     Bugün hem 06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız depremin yıl dönümünü hem de Müslümanlar için büyük bir öneme sahip olan Miraç Kandili’ni idrak ediyoruz. Bu mübarek gecenin de hürmetine yitirdiğimiz tüm canlarımıza bir kez daha yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır; yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum. Müslümanlar için ilahi rahmet ve lütuflarla dolu bu mübarek gecede Yüce Allah’a duamız bir daha böyle acıları ülkemize, milletimize,  devletimize ve insanlığa yaşatmamasıdır.

    

     Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir manevi yükseliş ufku olan Miraç, gönül dünyamıza yaptığımız yolculukla imanımızı güçlendirmek ve sıdk makamına erişmektir. Miraç, tıpkı Peygamberimizin mübarek yolculuğunda olduğu gibi, Mekke ile Kudüs arasındaki mukaddes bağı korumaktır. Peygamberimizi derin bir üzüntüden kurtarıp teselli veren miraç, elemi, kederi, çaresizliği ve ümitsizliği bir kenara bırakarak yeniden yola koyulmayı anlatır. Her zorlukla beraber bir kolaylığın olduğuna inanmayı, Rabbimizin rahmetinden ümidi kesmemeyi öğretir.

 

     Hem acıları paylaşmak hem de manevi duygularımızı yoğunlaştırmak için bir fırsat olan Miraç Gecesi’nde bir yanda yaşadığımız acıları ve kayıpları anarken, diğer yanda birlik ve dayanışma içinde geleceğe umutla bakmamız gerektiğini hatırlıyoruz. 

     Ayrıca Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın bir an önce özgürlüğüne kavuşarak Filistinli Müslüman kardeşlerimizin içinde bulundukları zorlu süreçten bir an evvel kurtulmalarını ve feraha ermelerini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.

    

     Dileğimiz odur ki, bu mübarek gecede ettiğimiz dualar; ülkemizde ve dünyada bütün felaketlerin yaralarının sarıldığı, Miraç değerlerinin tüm insanlığın hayrına vesile olduğu, yükseliş ve yücelişimizin nefislerimizden başlayarak dalga dalga toplumun her kesimini kuşattığı, insanlığın ortak huzurunu tehdit eden terör, şiddet, savaş ve düşmanlığın yerini barış ve huzura bıraktığı bir döneme vesile olur.

     Bu duygu ve düşünceler ile Sarıveliler’li hemşerilerimizin, ülkemizin ve tüm İslam âleminin Miraç Gecesi’ni tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

 

                                                                                                                                          Mehmet İLGÜN

                                                                                                                               Sarıveliler Belediye Başkanı